70181
No cover
Book
In basket
TRIAGE - czas wojny i pokoju / Zbigniew Machaj // W: Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy w latach 1995-2015 : postępy w ratownictwie medycznym, epidemiologii i medycynie sądowej /redakcja naukowa Jerzy Konieczny, Maciej Schroeder. Inowrocław, Warszawa, Poznań, Garmond Oficyna Wydawnicza, 2015. strony 247-265 .
Sygnatura: P-1898/1, P-1898/2, P-1898/3, P-1898/4, P-1974/1.
Streszczenie: Artykuł zapoznaje z Triage - segregacją medyczną, począwszy od jego twórcy chirurga armii napoleońskiej barona Jean Dominique Larrey'a, do obecnie stosowanego w Polsce. Segregacja medyczna, stosowana początkowo dla potrzeb wojskowej służby zdrowia w czasie działań wojennych, od lat siedemdziesiątych znalazła zastosowanie w medycynie katastrof, a obecnie również w ratownictwie przedszpitalnym i Szpitalnych Oddziałach Ratownictwa Medycznego. Pojęcie Triage stało się pojęciem międzynarodowym, a w celu ułatwienia zarządzania pomocą medyczną wprowadzono także międzynarodowe barwne systemy kodowe do oznakowania grup segregacyjnych.
Notes:
General note
Sygnatura: P-1898/1, P-1898/2, P-1898/3, P-1898/4, P-1974/1.
Summary, etc.
Artykuł zapoznaje z Triage - segregacją medyczną, począwszy od jego twórcy chirurga armii napoleońskiej barona Jean Dominique Larrey'a, do obecnie stosowanego w Polsce. Segregacja medyczna, stosowana początkowo dla potrzeb wojskowej służby zdrowia w czasie działań wojennych, od lat siedemdziesiątych znalazła zastosowanie w medycynie katastrof, a obecnie również w ratownictwie przedszpitalnym i Szpitalnych Oddziałach Ratownictwa Medycznego. Pojęcie Triage stało się pojęciem międzynarodowym, a w celu ułatwienia zarządzania pomocą medyczną wprowadzono także międzynarodowe barwne systemy kodowe do oznakowania grup segregacyjnych.
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again