69400
No cover
Book
In basket
Terroryzm i fundamentalizm religijny / Wojciech Wróblewski ; Akademia Obrony Narodowej // W: Wyzwania bezpieczeństwa cywilnego : konferencja 5 kwietnia 2016 r. Warszawa : Wydawnictwo Sejmowe, 2017. strony 166-171b57133499.
Sygnatura: B-469 - 486.
Bibliografia strony 169-170.
Streszczenie w języku polskim i angielskim.
Streszczenie: Współczesne zjawisko terroryzmu stało się pojęciem globalnym. Przeprowadane przez terrorystów ataki poprzez asymetryczność i dynamikę stały się nieprzewidywalne, a co za tym idzie wzrosło w społeczeństwach poczucie zagrożenia. Każdy zamach terrorystyczny potęguje pytania o cele tegoż. Analiza stawianych przez terrorystów żądań wskazuje, iż głównym celem jest polityka oraz ekonomia. Jednakże zdarza się coraz częściej, iż dokonywane ataki terrorystyczne argumentowane są wartościami religijnymi. Stąd przyjęło się określenie, iż działania terrorystyczne mają charakter religijny lub fundamentalistyczny. Autor referatu utważa jednak, iż żadna religia, w tym także Islam, nie wyraża się w zachowaniach agresywnych, a już zdecydowanie nie zachęca do zabijania. Celem terrorystycznych ugrupowań nie są cele religijne, lecz stanowią one jedynie fasadę dla celów właściwych.
Notes:
General note
Sygnatura: B-469 - 486.
Bibliography, etc. note
Bibliografia strony 169-170.
Summary, etc.
Współczesne zjawisko terroryzmu stało się pojęciem globalnym. Przeprowadane przez terrorystów ataki poprzez asymetryczność i dynamikę stały się nieprzewidywalne, a co za tym idzie wzrosło w społeczeństwach poczucie zagrożenia. Każdy zamach terrorystyczny potęguje pytania o cele tegoż. Analiza stawianych przez terrorystów żądań wskazuje, iż głównym celem jest polityka oraz ekonomia. Jednakże zdarza się coraz częściej, iż dokonywane ataki terrorystyczne argumentowane są wartościami religijnymi. Stąd przyjęło się określenie, iż działania terrorystyczne mają charakter religijny lub fundamentalistyczny. Autor referatu utważa jednak, iż żadna religia, w tym także Islam, nie wyraża się w zachowaniach agresywnych, a już zdecydowanie nie zachęca do zabijania. Celem terrorystycznych ugrupowań nie są cele religijne, lecz stanowią one jedynie fasadę dla celów właściwych.
Language note
Streszczenie w języku polskim i angielskim.
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again